7.03.2014

IMAC - Newsletter nr 1

Szanowni Państwo
Z wielką przyjemnością, chcemy zaprezentować najnowszą linię do paletyzowania, pakowanych w pudła kartonowe zestawów mebli, zrealizowaną przez firmę FA ROBOT (Włochy).

Firma FA Robot projektuje i wykonuje niestandardowe systemy automatyzacji linii, oparte na robotyzacji.

Klient dla którego zaprojektowana i wykonywna została linia, pracuje dla koncernu IKEA. Dlatego też głównym założeniem projektu było stworzenie zautomatyzowanego, elastycznego systemu, zarządzającego procesem układania (sztaplowania) paczek na palecie dla 4 różnych typów pudeł kartonowych, o bardzo wysokiej wydajności - 10 paczek na minutę.

* ilość typów pudeł kartonowych, może być dowolna. Zależne jest to od wymagań i potrzeb Klienta.

Dla tego typu systemów, najbardziej skomplikowane i złożone (oprócz oczywiście zapewnienia wysokiej wydajności), jest zarządzanie wyprowadzaniem pustych palet.

Schemat linii:

Krótki opis załaczonego schematu, pozwoli przybliżyć sposób przepływu materiału w linii oraz jej funkcjonowanie.

  • napędzany transporter rolkowy "1a" (pierwszy od góry), jest przeznaczony dla arkuszy przekładek kartonowych (wzmacniających stabilność sztapla). Wyposażony jest w system oddzielania kartonowych arkuszy, co pozwala pobrać ze stosu tylko jeden arkusz. Pusta paleta, zostanie wyprowadzona, cofając się do punktu wejścia nowej palety z kartonami.
  • rolki 2 i 3 są przeznaczone do załadunku pudeł kartonowych typu A i B. System wizyjny, wyposażony w sztuczne oświetlenie, pozwala robotowi (1) dokładnie rozpoznać pozycję wchodzącego elementu i sposób jego ułożenia, co umożliwia wprowadzenie ewentualnej korekcji chwytu. 
    Puste palety, zostaną usunięte przez robota (3), na stanowisku rozładunku palet pustych.
  • rolki 4 zarządzają arkuszami kartonów podkładowych (rozkładanych bezpośrednio na palecie). Także w tym miejscu, przewidzainy został system oddzielania kartonowych arkuszy, a puste palety kierowane są zawsze do punktu wejścia.
    Z linii tego transportera, wychodzi gotowa kompozycja sztapla.
  • rolki 5 i 6 są przeznaczone do załadunku pudeł kartonowych typu C i D. Także w tym układzie jest zainstalowany system wizyjny, wyposażony w oświetlenie.

Do usunięcia pustych palet, zastosowany został na końcu podnośnik na końcu linii, który przemieszcza palety, w obszar działania robota (3).

Widok linii:

Roboty (1) i (2) są wyposażone w stację zmiany zacisków chwytających, by zagwarantować bezpieczne uchwycenie pudeł kartonowych o wymiarach od 800x200 mm do 2500x750 mm i ciężarze maksymalnym 40 kg dla jednej paczki. 

Po zakończeniu tworzenia kompozycji sztapla na linii transporterów 4, gotowy sztapel zostaje wyprowadzony w linii tego rzędu transporterów. 

* Zaprezentowana linia jest obecnie w trakcie wykonywania mechanicznego montażu w siedzibie producenta, firmy FA Robot w Pradamano (okolice Udine). W tygodniu 13, planowane jest zakończenie prac i wykonywanie testów  funkcjonowania.

W przypadku zainteresowania systemami automatyzacji i robotyzacji wszelkiego typu linii produkcyjnych, istnieje możliwość w podanym terminie, uzgodnienia spotkania w firmie FA Robot, połaczonego z możliwością obejrzenia zaprezentowanej linii.

IMAC Sp. z o. o.

ul. Focha 8/5
42-200 Częstochowa
tel +48 34 3605508 (9)
fax +48 34 3605502
e-mail : info@imac.pl
www.imac.pl